Deride Kaşıntılı Döküntü (Seboreik Dermatit) Neden Olur?

Seboreik dermatitli hastalarda yapılan klinik çalışmalarda özellikle yağlı bölgelerden alınan örneklerde laboratuvar çalışmalarında p.ovale denilen aslında hepimizin cildinde bulunan küf cinsi mantarın daha yoğun bir şekilde çoğaldığı gözlenmiş . Yapılan çalışmalarda aslında hastalığı yapan nedenin bu küf cinsi mantar değil kişinin buna karşı gösterdiği aşırı duyarlılığın hastalığın ortaya çıkmasındaki asıl neden olduğu ortaya konulmuştur. 

Seboreik dermatitde tanımlanmış bir cilt tipi yoktur. Çoçuklarda gözleniyor olmasıda aslında bunun en güzel kanıtlarından bir tanesidir. Çünkü ciltte sebase glandların salgıladıkları yağ sekresyonu ancak 12-14 yaşında ergenlik dönemi ile başlamaktadır. Çoçuklarda seboreik dermatitin görülüyor olmasıda aslında yağ salgısının fazlalığı değil ciltlerinde pityrosporum ovale dediğimiz mantar etkinliğinin çoğalmasıyla bağlantılıdır. 

Yaz döneminde hastalığın klinik bulgularının azalması güneşde bulunan ultraviole A ve B ışınlarının pityrosporum ovale üzerinde azaltıcı etki yaratmasından kaynaklanmaktadır.

WhatsApp