Gebelik Çatlakları Hakkında Bilgiler

GEBELİK ÇATLAKLARI

Gebelik çatlakları ciltte oluşan dar, çizgi şeklindeki çatlaklardır. Bazen stria olarak da ifade edilir ve bilinirler. Gebelik çatlakları başlangıçta kırmızı-mor renkte olurlar ve zamanla sedef rengine dönüşürler.

Cilt üç ana tabakadan oluşur :

 • Epidermis: koruyucu bariyer görevi gören dış tabaka.
 • Dermis: cilde sıkılık ve elastikiyet veren ortadaki güçlü, destek tabakasıdır.
 • Subkutis( hipodermis): yağ ve bağ dokusundan oluşan en derindeki tabaka.

Cilt kısa süre içinde aşırı gerilirse dermiste çatlaklar oluşur. Bu hızlı gerilme dermisin bazı yerlerde yırtılmasına ve cildin daha alttaki tabakalarının dıştan görünerek çatlakların oluşmasına neden olur.

Cilt çatlaklarını tedavi etmenin en iyi yolu, ilk aşamada onları engellemektir.

 

GEBELİK ÇATLAKLARI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Her hamilede gebelik çatlakları oluşabilir ve hamilelerin yaklaşık %90’ında görülürler. Gebelik çatlaklarının en sık görüldüğü vücut bölgeleri karın, kalçalar ve bacaklardır.

 

GEBELİK ÇATLAKLARI BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Gebelik çatlakları ciltte, başlangıçta diğer kısımlardan hafif yüksek, kırmızı çizgiler olarak ortaya çıkarlar. Açık tenlilerde çatlaklar genellikle pembe renklidirler. Koyu tenli bir kandında ise çatlak rengi diğer bölgelerden  biraz daha açıktır. Daha sonra çatlaklar mor veya mavi renkli bir hal alır. Çatlaklar diğer kısımlarla aynı seviyeye inerken renkleri solar ve doğal renginizden birkaç ton daha açık bir renkle sonuçlanır. En sonunda gebelik çatlaklarının üzerindeki cilt incelmiş ve sedef rengini almıştır. Sıklıkla yara izi gibi görünürler. Birçok vakada gebelik çatlakları zamanla solar ve fark edilmesi zorlaşır ancak bunun için yıllar geçmesi gerekebilir.

 

GEBELİK ÇATLAKLARI VÜCUDUN HANGİ KISIMLARINDA OLUŞUR?

Vücutta cildin gerildiği her bölgede çatlaklar oluşabilir. Ancak genellikle vücudun yağ depolanan kısımlarında oluşurlar ;

 • Karın,
 • Basenler,
 • Bacaklar,
 • Üst kollar, ve
 • Göğüsler

 

GEBELİK ÇATLAKLARI NE ZAMAN BAŞLAR?

Gebelik çatlaklarının ortaya çıkma ihtimali hamileliğin özellikle altıncı ayından sonra artar.

 

GEBELİK ÇATLAKLARININ NEDENLERİ

Gebelik çatlakları cildiniz hızlı bir şekilde gerildiğinde ortaya çıkarlar. Çatlaklar cildin orta katmanında ( dermis) oluşurlar.  Gebelik sırasında doğumu kolaylaştırmak için eklemlerinizi gevşeten hormonlar üretilir. Ancak bu hormonlar cildinizdeki lifleri de yumuşattıkları için gebelik çatlaklarının oluşmasını kolaylaştırırlar. Bebeğiniz büyüdükçe karın deriniz gittikçe daha fazla gerildiği için çatlaklar en sık karnınızda ortaya çıkarlar. Çatlaklar, göğüslerinizde ve bacaklarınızda da oluşabilirler.

 

1-HIZLI BÜYÜME

Dermis birbirlerine ağlı güçlü liflerden oluşmuştur ve vücudunuz büyüdükçe cildinizin esneyebilmesine olanak verir. Ancak vücudunuzun bir kısmı çok kısa bir sure içinde hızla büyürse lifler aşırı gerilip incelebilirler, hatta bazıları kopabilirde.

Dermiste liflerin koptuğu bölgelerde çok küçük yırtıklar oluşur ve cildinizin altındaki kan damarları görünür hale gelirler. Gebelik çatlaklarının ilk ortaya çıktıklarında kırmızımsı görünmelerinin nedeni budur. Sonunda kan damarları kasılarak yalnızca cildinizin altındaki yağ dokusu görünür hale gelir ve gebelik çatlakları solarak sedef rengine dönüşürler.

Gebelik çatlakları herkeste oluşmaz. Bazı kişilerde çatlakların oluşma ihtimali daha fazladır çünkü vücutları kortizol denen bir hormone daha fazla üretirler. Kortizol cildinizdeki kolajen miktarını azaltır. Kolajen cildinizdeki liflerde bulunan ve bu liflerin esnek kalmasını sağlayan bir proteindir.

 

2- HIZLI KİLO ALMA

Kısa bir sure içinde fazla kilo alırsanız gebelik çatlaklarının oluşma riski artar. Örneğin ikiz gebeliklerde çatlakları daha fazla oluşurlar. Doğumdan sonra gebelikte almış olduğunuz kiloları verseniz bile çatlaklarınız kalır. Ancak zamanla solarlar. Sık sık diyet yapıyorsanız hızlı kilo alıp verdikçe çatlaklarınız oluşabilir. Dolayısıyla doğumdan sonra diyet yaparsanız yavaş ve sabit bir şekilde kilo vermeniz çok önemlidir. Böylece cildiniz üzerine aşırı gerilim yüklenmez.

 

3- AİLE ÖYKÜSÜ

Gebelik çatlakları olan yakın akrabalarınız varsa (örneğin anneniz ) sizde de çatlakların oluşma ihtimali daha fazladır.

 

4-BAZI İLAÇLAR

Egzema gibi hastalıklar için kortizonlu ilaçlar kullanırsanız gebelik çatlaklarınız oluşabilir.

Kortizonlu ilaçlar vücudunuzda doğal olarak bulunan kortizole benzer bir etki gösterirler. Kortizon içerien ilaçlar bazı cilt hastalıklarındaki iltihabı azaltırlar ancak cildinizdeki kolajen miktarını da azaltabilirler. Kolajen cildinizin esnekliği için gereklidir. Dolaysıyla cildinizde ne kadar az kolajen varsa çatlakların oluşma riski o kadar fazladır.

 

GEBELİK ÇATLAKLARI NASIL ÖNLENİR?

Gebelik çatlaklarını tamamen önlemek her zaman mümkün olmasada iyi bir cilt bakımı ve vitamin-minerallerden zengin beslenmek en azından çatlakların şiddetini azaltabilir.

 

GEBELİK ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK İÇİN DOĞRU KİLO ALIMI

Gebelikte kilo almak normal ve sağlıklıdır fakat “iki kişilik” yemek de gerekmez. Tam buğday ekmeği ve bol sebze-meyve tüketin.

Gebelik sırasında kilo alımınız yavaş ve tedrici olmalıdır. Bir fikir vermesi için :

 • Ilk 12 haftada 1-2 kg almak normaldır.
 • 12-28 gebelik haftakarı arasında haftada 300*400 gr almak normaldir. Ve
 • 28-40 gebelik haftaları arasında ( son üç ay ) ayda 1-3 kg almak normaldir.

GEBELİK ÇATLAKLARININ OLUŞUMUNUN ÖNLENMESİNDE GEBELİĞİN 3. AYINDAN İTİBAREN REMOLENT ÇATLAK KARŞITI BAKIM KREMİNİ KULLANARAK CİLDİNİZİ DESTEKLEYEBİLİR VE BU ŞEKİLDE ÇATLAK OLUŞUMUNU ENGELLEMEYE YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ 

WhatsApp