Kepek Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Kepek, en sık görülen saç derisi problemlerinden biridir. Aslında insanların %50'sinden daha fazlası hayatlarının belli bir döneminde kepek problemiyle karşılaşmaktadır 

Kepeğin nedeni nedir?

Kepek, saç derisinin tahrişe tepki vermesidir. Saç derisinin tahriş olması, deride kaşınma, kuruluk ve kızarıklığı ortaya çıkarır.

Tahriş ayrıca deri hücrelerinin döngüsünü hızlandırır ve büyümemiş hücrelerin saç derisi yüzeyinde birikmelerine neden olur. Bu birikmeler gözle görülür kepekleri oluşturur. 

Kepek şu üç durum bir araya geldiğinde ortaya çıkar: 

1. Bir maya mantarı: Herkesin saç derisinde bulunan ve doğal olarak ortaya çıkan Malassezia globosa ( Malasezia furfur ) isimli bir maya vardır.

2. Saç derisi yağları: Malasezia mantarı, saç derisi yağlarını parçalar. Bu da deriyi tahriş eden oleik asidi oluşturur.

3. Deri hassasiyeti: İnsanların %50'si oleik aside olumsuz tepki veren deriye sahiptir. Bu hassasiyet kepeğe neden olur.

Kepeğin nedenleri hakkında sık sorulan sorular: 

  1.     Stres kepeğe neden olur mu? 

 Stres tek başına kepek oluşumuna neden olmaz ancak diğer birçok sorun gibi stres kepek semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Kepek için kaygılanmak sadece problemi daha da artırır. 

Stresin kepeklerin çoğalmasına katkı sağladığını düşünüyorsanız, pullanmayı kontrol altına almak için kafanızı her şampuanlayışınızda REMOLENT SAÇ DERİSİ ŞAMPUANI  kullanmanızı öneririz. Ayrıca ileride oluşabilecek kepeklenmeyi engellemek için düzenli olarak da REMOLENT KEPEK ŞAMPUANINI kullanmaya devam etmenizi tavsiye ederiz. 

  1.     Neden bende kepek oluyor? 

Kepek sorununuz varsa bunun en basit açıklaması saç derinizde bu probleme neden olan üç faktörünün üçünün de bulunuyor olmasıdır:

a). Bir maya: Herkesin saç derisinde bulunan ve Malassezia globosa adı verilen, doğal olarak oluşan bir mantar vardır.

b) Saç derisi yağları: MALASEZİA mantarı, saç derisi yağlarını parçalar. Bu da deriyi tahriş eden oleik asidi oluşturur.

c) Deri hassasiyeti: İnsanların %50'si oleik aside olumsuz tepki veren deriye sahiptir. Bu hassasiyet kepeğe neden olur.

Çoğu insan kepekle hayatlarında ilk kez ergenlik döneminde tanışır. Çünkü bu dönemde vücut hormonları büyük değişimler gösterir ve saç derisi yağlarının üretimi de büyük ölçüde artar. Bazıları ise özellikle stresli oldukları dönemlerde ya da mevsim değişiklikleri ile birlikte ilk olarak kepeği fark ederler. Ne yazık ki derinizin hassasiyeti zamanla değişebilir ve deriniz geçmişte sizi hiçbir şekilde rahatsız etmeyen maddelerden tahriş olabilir.

Neyse ki kepeklere neden olan etkenlere karşı, hem görünür semptomların ortadan kaldırılmasında hem de saçınızın mükemmel görünmesini sağlamak için REMOLENT KEPEĞE KARŞI ETKİLİ SAÇ DERİSİ ŞAMPUANINA güvenebilirsiniz..

  1. Kepek nasıl oluşur? Kepek bulaşıcı mıdır?

Kepek kesinlikle bulaşıcı değildir. Saçınızda kepek olması, saç derinizin üzerinde oluşan tahriş edici etmenlere tepki verdiği anlamına gelir. Düzenli olarak REMEOLENT KEPEK ŞAMPUANI kullanımı bu tahriş edici etmenlerin ortadan kaldırılmasına ve saçınızın gözle görülür bir şekilde pullardan arınmasına yardımcı olur.