Saç Nasıl Yıkanmalı?

Saç yıkamanın saç dökülmesinde önemli etkenlerden birisi olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü saçların günün kirli havasını topladığını ve tüm gün saçlarımızda biriken çevresel kirleticilerin saç köklerine kadar işlediğini hemen hemen herkes biliyordur. Saçlar yıkandıkça yenilenir uzar ve canlanır. Bu canlanma ve yenilenme de saç yıkama yönteminin önemli bir payı vardır. Saçlarınızı doğru yıkayarak sağlıklı saçlara sahip olma yolunda bir adım daha atmış olursunuz.

Çok Sıcak Sudan Uzak Durun


Ilık su ile saçlarınızı güzelce ıslatın. Saçınızı çok sıcak su ile yıkamayın ve durulamayın; cilt için olduğu gibi saç ve saçlı deri için de çok sıcak su kurutucu etki yapar.
Avuç içinizin tam orta çukurunu dolduran miktar doğru miktardır.
Avuç içine az miktarda şampuan koyun ve avuçlarınızı birbirine sürterek iyice dağıtın. Çok miktarda şampuan kullanmak faydadan çok zarar verir bunu asla unutmayın. Şampuanı dağıtmak için avuç içlerinizi başınızın değişik bölgelerine nazikçe dokundurun. Şimdi şampuanlama ve masaj işlemine başlayın. Kaşlar üzerindeki ön saç çizgisinden başlayıp küçük dairesel hareketler ile tepe noktasına doğru ilerleyin.Acele Etmeyin!


Aynı hareketler ile yan saç çizgisinden başın geri ortasına doğru ilerleyin. Son olarak ense bölgesini de halledin.

Saçlı deriniz ile parmaklarınızın yumuşak uç kısımları temas etsin tırnaklarınızla kafa derinize temas etmeyin. Şampuanlandıkça parmak uçlarınızla saçlı derinize dairesel hareketler ile masaj yapmaya yoğunlaşın. Eğer saçlarınız uzun ise şampuanı dağıtmak ve saçlarınızın uzunlamasına temizlenmesini sağlamak için elleriniz ile arasıra saçlarınızı sıvalayın. Bir şampuanlama en az iki dakika sürmeli ve bu sure içerisinde saç derisine nazikçe masaj uygulanmalıdır. Eğer saçlarınız uzun ise üç dakika kadar aynı yönetemle yıkama yapılmalıdır.


Durulamanın Önemi

Yıkayın , yıkayın ve yine yıkayın. Bu adım özellikle sentetik kimyasalları yüklü miktarlarda içeren şampuanlardan kaynaklanan bütün kalıntıları uzaklaştırmak için hayati bir önem taşır.
Yıkandıkça saçınıza nazikçe masaj uygulayın eğer uzun veya kalın saçlarınız varsa çekerek saçlı derinizden uzaklaştırın ve sonra duşun altında durup suyun saçlarınızın ararsından akışına izin verin.

Son dokunuş havludan
; yumuşak kalın ve suyu güzel emen bir havlu seçin. Başınızı aşağı doğru eğerek havluyla güzelce sarın ve suyunu emmesi için öylece bırakın. Sıkma havluyu hareket ettirerek kurutmaya çalışma gibi işlemlerden uzak durun. Bu tarz hareketler ıslak saçınızın kolayca kırılmasına ve uçlarının çatallanmasına neden olur.